Wymiana panewek - 2.7 V6

Wszystko co dotyczy Silnika.

Wymiana panewek - 2.7 V6

Postprzez szefu19 13 cze 2012, 17:45

Witam!

Czy ktos z forum robil moze wymiane panewek korbowodowych w silniku 2.7 V6? Czy mozna je wymienic po zrzuceniu misy olejowej, bez wyciagania czy podnoszenia silnika?

Przebieg silnika 155 000, na wolnych obrotach na cieplym silnku slychac delikatne cykanie, ktore wzmaga sie po delikatnym dodaniu gazu.
Samochód: HC GK 2.7 24V v6
szefu19 (Klubowicz)
Klubowicz

Otrzymał podziękowań: 17 razy

Wymiana panewek - 2.7 V6

Postprzez filester 13 cze 2012, 21:24

Jak panewki klekoczą to nie wystarczy wymienić tylko panewek. Trzeba zrobić pomiary wału, odpowiednie obróbki albo wymienić na nowy itp itd. Po Twoim pytaniu pokuszę się o stwierdzenie, żebyś odał to gdzieś gdzie znają się na rzeczy.
Samochód: nie posiadam/inny
Podpis: Obrazek
filester (Moderator)

Otrzymał podziękowań: 20 razy

Wymiana panewek - 2.7 V6

Postprzez Szachi87 13 cze 2012, 21:36

wpisz kolego a szukajkę "panewki v6"
Samochód: HC GK 2.0 16V (2004)
Szachi87 (Moderator)

Otrzymał podziękowań: 98 razy

Wymiana panewek - 2.7 V6

Postprzez crdo121 13 cze 2012, 21:53

Można to zrobić bez wyciągania silnika. Nie jest powiedziane że jeśli panewki korbowodowe są wybite to wał jest do wymiany.
Samochód: HC GK 2.7 24V v6 (2003)
Podpis: Sprzedam GK V6
crdo121

Otrzymał podziękowań: 1 razy

Wymiana panewek - 2.7 V6

Postprzez szefu19 13 cze 2012, 22:01

OTematy z forum o panewkach juz przegladnalem tak samo jak mase tematow w Google. Wiadomo mi rowniez ze prawidlowa naprawa polega na przeszlifowaniu walu, dokonaniu pomiarow itd. chociaz w niektorych przypadkach wystarczy wymienic same panewki, wszystko zalezy od stanu obecnych panewek, tego czy wal nie jest zowalizowany, czy nie ma rys. Opinie sa rozne na ten temat, kazy moze poczytac, popytac i wyrobic swoje wlasne zdanie.
Mnie tylko interesuje, czy jest mozliwa wymiana bez wyciagania silnika?

Edit:

To juz wszystko wiem, post pisalem zanim pojawila sie ppowyzsza odpowiedz, dzieki
szefu19 (Klubowicz)
Klubowicz

Re: Wymiana panewek - 2.7 V6

Postprzez szefu19 18 cze 2012, 22:13

Rozebralem dzisiaj silnik, zalaczam foty panewek z jednego tloka...

Obrazek

Obrazek

Obrazek
szefu19 (Klubowicz)
Klubowicz

Wymiana panewek - 2.7 V6

Postprzez Lucasss 19 cze 2012, 14:29

Wygląda jakby bez oleju pracowały. No i co da się je wymienić od spodu po odkręceniu miski czy trzeba silnik wyjmować? Jaki jest koszt wymiany panewek?
Lucasss

Otrzymał podziękowań: 2 razy

Wymiana panewek - 2.7 V6

Postprzez filester 19 cze 2012, 14:41

Same panewki kosztują 200zł, ale PORZĄDNE zrobienie tego to czasem koszt kilku tys zł.
filester (Moderator)

Wymiana panewek - 2.7 V6

Postprzez Lucasss 19 cze 2012, 17:04

filester napisał(a):ale PORZĄDNE zrobienie tego to czasem koszt kilku tys zł.

No tak jeśli ktoś będzie czekał do zajechania to na pewno ale jakby wymienić na samym początku albo prewencyjnie na przykład po 120 tysiącach (w zależności od obciążenia/eksploatacji) to by może się skończyło tylko na panewkach nie wiadomo czy wał też obrywa.

Ciekawe jak wygląda wał, dasz rade zrobić foty? No i druga rzecz jak użytkowałeś ten silnik czy to wina oleju czy jakiś błąd konstrukcyjny chociaż te silniki pracują w innych autach i jakoś o tym nie słychać w końcu to rozwiercony 2.5
Lucasss

Re: Wymiana panewek - 2.7 V6

Postprzez szefu19 19 cze 2012, 17:47

Wygląda jakby bez oleju pracowały. No i co da się je wymienić od spodu po odkręceniu miski czy trzeba silnik wyjmować? Jaki jest koszt wymiany panewek?

Da sie bez problemu, dostep jest w miare bezproblemowy, dosc duzo miejsca. Rozbierania tez nie ma za wiele, dobranie do panewek zabralo znajomemu mechanikowi, ktory mi to robi, troszke ponad godzinke. Trzeba poluzowac tlumik, wyciagnac rozrusznik, zrzucic mala miske i pozniej duza, jedyne trudnosci to z odklejeniem misek tak zeby ich nie pokrzywic albo inaczej uszkodzic. Inna troche nietypowa rzecza (jesli ktos to robi na wlasna reke a nie w warsztacie) sa srubki, ktore trzymaja panewki bo jest to sruba prawdopodbnie 8mm dwunastokatna. Co do kosztow same panewki kosztuja zamienniki 110zl, oryginaly okolo 330zl (cena za komplet) do tego dochodzi robocinza, koszty sa niskie jezeli ktos robi same panewki, ale jak dojdzie zabawa z walem to zaczynaja sie schody...

Ciekawe jak wygląda wał, dasz rade zrobić foty? No i druga rzecz jak użytkowałeś ten silnik czy to wina oleju czy jakiś błąd konstrukcyjny chociaż te silniki pracują w innych autach i jakoś o tym nie słychać w końcu to rozwiercony 2.5

Jutro jak bede na kanale to cykne fotke walu, na jednym czopie jest rysa wyczuwalna pod paznokciem :( jak reszta wygalda to jescze nie wiem bo nie rozebralem wszystkich korbowodow. Co do uzytkowania przeze mnie to najmniej wesola dla mnie czesc tego wszystkiego bo samochod kupilem niecaly miesiac temu. Mechanik ktory ze mna byl nie slyszal w silniku nic niepokojacego. Troszke pojezdzilem, pare razy wzialem go odciecia ale tylko na rozgrzanym silniku i zaliczyl troszke bardziej dynamicznej jazdy, olej w silniku oczywiscie byl itp i wszystko fajnie dopoki nagle nie zaczelo cos cykac pierwsze delikatnie, pozniej juz duzo glosniej (oprocz panewek zaczely graz popychacze hydrauliczne) i tak auto skonczylo na kanale...

Moja prywatna diagnoza, uwzgledniajac posty na tym forum i nie tylko, jest taka ze w tych silnikach 2.7 V6 wystepuje pewien defekt smarowania tych panewek, do tego wystarczy dolozyc ze ktos kilka razy spoznil sie o kilka tysiecy z wymiana oleju albo katowal na zimnym silniku i mamy efekt, dlatego niektorzy pisza ze maja juz ponad 200 000 i silnik chodzi jak zegarek a niektorzy przy 90 000 juz maja problem.

Generalnie to jestem troche zalamany sytuacja bo nie wyglada to dobrze...

Pytanko, czy dobrze odczytalem ze schematow, ze panewki powinny byc dokrecane momentym miedzy 16 a 20 Nm?
szefu19 (Klubowicz)
Klubowicz

Wymiana panewek - 2.7 V6

Postprzez filester 19 cze 2012, 18:01

Dowiedz się ile kosztuje NOWY wał - czy to w ASO, Fox, czy np bezpośrednio w Korei. Żeby nie okazało się, że ta tania naprawa finalnie okaże się droższa niż od razu naprawił byś porządnie.
filester (Moderator)

Wymiana panewek - 2.7 V6

Postprzez Lucasss 19 cze 2012, 18:28

To daje do myślenia, jeśli dostęp jest dobry i koszt panewek niski to może jednak prewencyjnie opłaca się je wymieniać co powiedzmy 60 tysięcy lub co dwa lata razem z olejem żeby wału nie pokaleczyły, chyba o tym pomyśle przy kolejnej wymianie oleju.

Jeśli chodzi o wał to tak jak wyżej kolega napisał warto rozważyć różne opcje i porównać koszta. Może wał podejdzie z silnika 2.5 V6 od Sonaty powinien być ten sam w końcu na bloku silnika pisze 2.5/2.7 a części do 2.5 są bardziej dostępne i tańsze.

szefu19 napisał(a):Moja prywatna diagnoza, uwzgledniajac posty na tym forum i nie tylko, jest taka ze w tych silnikach 2.7 V6 wystepuje pewien defekt smarowania tych panewek, do tego wystarczy dolozyc ze ktos kilka razy spoznil sie o kilka tysiecy z wymiana oleju albo katowal na zimnym silniku i mamy efekt, dlatego niektorzy pisza ze maja juz ponad 200 000 i silnik chodzi jak zegarek a niektorzy przy 90 000 juz maja problem.

szefu19 jaki masz rocznik auta może to zależy od serii bo w tych silnikach występują co najmniej dwa rodzaje sterowania na sondzie 5V i 1V może to zależy od sterowania zapłonem przez komputer silnika ECU co powoduje nadmierne obciążenie wału i panewek w zależności od serii. Trzeba by sprawdzić na stronie serwisowej czy nie ma jakiegoś uaktualnienia firmwaru do ECU, który może eliminować problem z zapłonem a wiem, że było cos w tym temacie. Czytałem kiedyś o usterce w oprogramowaniu, która powodowała jakieś szarpnięcia przy przyspieszaniu w takich warunkach wał i panewki też obrywają.
Lucasss

Wymiana panewek - 2.7 V6

Postprzez szefu19 19 cze 2012, 21:34

To daje do myślenia, jeśli dostęp jest dobry i koszt panewek niski to może jednak prewencyjnie opłaca się je wymieniać co powiedzmy 60 tysięcy lub co dwa lata razem z olejem żeby wału nie pokaleczyły, chyba o tym pomyśle przy kolejnej wymianie oleju.

Ja mysle, ze jezeli ktos od pcozatku dba o samochod, pilnuje tych wymian oleju, przestrzega kilku regul takich jaki nie kreceniu na zimnym itp. to nie co panikowac, natomiast zapewne spora czesc forumowiczow kupila samochod z drugiej reki a tutaj sprawa sie komplikuje bo nie wiadomo jak ktos jezdzil i dbal o motor.

szefu19 jaki masz rocznik auta może to zależy od serii bo w tych silnikach występują co najmniej dwa rodzaje sterowania na sondzie 5V i 1V może to zależy od sterowania zapłonem przez komputer silnika ECU co powoduje nadmierne obciążenie wału i panewek w zależności od serii. Trzeba by sprawdzić na stronie serwisowej czy nie ma jakiegoś uaktualnienia firmwaru do ECU, który może eliminować problem z zapłonem a wiem, że było cos w tym temacie. Czytałem kiedyś o usterce w oprogramowaniu, która powodowała jakieś szarpnięcia przy przyspieszaniu w takich warunkach wał i panewki też obrywają.

Rocznik 2003
szefu19 (Klubowicz)
Klubowicz

PostTen post został usunięty przez crdo121 20 cze 2012, 23:12.

Powrót do Silnik